Zıpkın Kombinasyon-Şiş Lastik Seçim-Hesaplama

Farklı Boy zıpkınlar ve kullanım amaçları

60cm; Taş altı av için ideal zıpkın boyudur. Görüşün düşük olduğu artamlarda da tercih edilir. Manevra kabiliyeti yüksek ancak menzili düşüktür.

75cm; Sualtı avclığına yeni adım atanların başlangıç için tercih edebilecekleri ideal boydur. Manevra kolaylığı açısından avantajlı ve 60cmlik zıpkınlara göre menzili daha fazladır.

90cm; Makul bir menzile sahip kara kıyı veya kıyıların açıklarında 10-15 metrelerde av yapan orta düzey dalıcılar için ideal bir zıpkın boyudur.

100cm;Menzili 90lık zıpkına göre daha iyi derin dalışlarda tercih edilen zıpkın boyudur.

120cm; Açık denizlerde derin dalışlar için ideal ileri düzey dalıcıların tercih ettiği zıpkın boyudur.

140cm; Açık denizlerde derin dalışlar için ideal ileri düzey dalıcıların tercih ettiği zıpkın boyudur.

Bu zıpkın boyları için tercih edilmesi ideal olan şiş boyları şunlardır;
Şiş uzunluğunda standart verilen ölçülerden de anlaşılabileciği gibi şişin zıpkın gövdesinden 40 cm daha uzun olmasıdır.

60cm zıpkın; 100cm şiş

75cm zıpkın; 115cm şiş

90cm zıpkın; 130cm şiş

100cm zıpkın; 140cm şiş

120cm zıpkın; 160cm şiş

140cm zıpkın; 180cm şiş

Ideal Zıpkın Seçimi

Sanırım bu sualtı avcılığı var olduğu müddetçe sorulacak ve bir birinden farklı cevaplar bulacak ucu açık bir sorudur. Bunun nedeni sorunun cevabının bir çok değişkeni içermesinden kaynaklanmaktadır. Bu değişkenlere örnek vermek gerekirse. Avlanan balık türleri, dalış koşulları (görüş mesafesi, dalış merasının coğrafyası), dalıcının tecrübe ve beceresi vs gibi unsurlar sıralanabilir. Bu yüzdendir ki çoğu tecrübeli dalıcının çeşitli boy ve ebatlarda şartlara göre tercih ettiği bir zıpkın koleksiyonu mevcuttur. Buna karşın, bir çok dalıcının bu koleksiyon içinde çoğu zaman tercih ettiği bir favori zıpkını vardır.

Ancak tek bir zıpkın türünün tüm şartlarda verim sağlaması veya tek bir şişin her koşulda işinize yaraması söz konusu değildir. Hedeflenenle hedefe ulaşmak için kullanılacak aracın birbirine uyum göstermesi hem verim hem güvenlik açısından şarttır.

Şiş Kalınlığı

Kullanacağımız şişin kalınlığını belirlemesi gereken şey kullandığımız lastiklerdir. Çok güçlü bir veya birden fazla lastik kullanıyorsak daha ağır bir şiş tercih etmemiz doğru olacaktır (Örneğin 7mm-7.5mm gibi) Bunun sebebi daha ağır şiş daha fazla kinetik enerjiye sahip olacak ve büyük bir ava daha derin saplanacaktır. Ayrıca daha güçlü olduğu için darbe etkisiyle eğilmesi daha zor olacaktır böylece balığı yüzeye alırken verilen mücadele esnasında yırtması daha zor olacaktır. Tüm bunların ötesinde doğru şiş lastik kombinasyonunun en büyük getirisi isabettir. Eğer seçtiğiniz şiş kullandığınız lastikler için çok hafifse sapma yüksek isabet oranı ise düşük olacaktır. Bunun sebebi bırakma anında şiş hafif eğilir ve hedefe giderken titreme oranı yüksek olur. Bu yalpalamanın sonucu genelde isabetsiz ve kısa düşen atıştır. Zıpkınınızı modifeye ederken tüm bu faktörleri göz önünde bulundurmalı ve ayrıca boyu ve gövde yapısı uygun olmayan zıpkınlara aşırı güç yükleme çabasına girmemelisiniz. Bu yapıldığı taktirde lastik şiş kombinasyonu doğru olsa bile zıpkının dengesi bozulacak ve sonuç hüsran olacaktır.

Lastik Uzunluğu Hesaplama

Şekilde görüldüğü gibi zıpkın üzerinde kullanılan şişin son çentiğinden lastik dayama noktasına olan uzunluğu ölçüp 0,66 ile çarparsak kullanıcağımız lastik uzunluğunu bulabiliriz.
Örneğin. 90lık bir zıpkında bu mesafeyi 80 cm kabul edersek. Kullanacağımız lastik uzunluğu:
80X0,66: 52,8dir

Kullandığınız zıpkının kendine özgü özelliklerine göre ulaşılan bu boy kısaltılabilir. Ancak her ne kadar lastik boyunu kısaltmak gücü arttırsada lastik ömrünü azaltır. Bu yüzden eğer hesaplamadan çıkan lastik boyu düşük performans verirse lastik boyuna kısaltmak yerine lastik kalınlığını arttırmak yada birden fazla lastik kullanmak daha mantıklı bir çözüm olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>